Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024
spot_img
spot_img

Top 5 ΤΗΣ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 77-71: Σπουδαία νίκη με Σλούκα και Μήτογλου, πρωτιά για το τριφύλλι

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 77-71 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Top 6, σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι “αιωνίων”.

Μήτογλου και Ναν ηγέτες, Σλούκας καθοριστικός στο φινάλε

Ο Γιώργος Μήτογλου (17π., 5 ριμπ.) και ο Άντρε Ναν (12π., 5 ριμπ.) ήταν οι κορυφαίοι σκόρερ του Παναθηναϊκού, ενώ ο Κώστας Σλούκας (10π., 2 ριμπ., 7 ασ.) σημείωσε 5 καθοριστικούς πόντους στο φινάλε, με ένα “μεγάλο” τρίποντο και δύο εύστοχες βολές.

Ο Ολυμπιακός απείλησε, αλλά λυγίσε στα λάθη

Ο Ολυμπιακός, παρά τις απουσίες των Γκραντ και Αντετοκούνμπο, απείλησε με ανατροπή στο τέλος, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Τάιλερ Γουίλιαμς-Γκος (18π.). Ωστόσο, τα πολλά λάθη (14-6) στέρησαν από τους “ερυθρόλευκους” τη νίκη, σηματοδοτώντας την 3η φετινή ήττα τους από τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα.

Κλειδιά του αγώνα:

• Η εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού στο 2ο δεκάλεπτο, όπου έτρεξε ένα επιμέρους 19-1 και εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (34-17).
  • Η ψυχραιμία του Κώστα Σλούκα στο φινάλε, με το καθοριστικό τρίποντο και τις βολές που “κλείδωσαν” τη νίκη.
  • Τα πολλά λάθη του Ολυμπιακού (14), που λειτούργησαν καταλυτικά στην εξέλιξη του αγώνα.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα:

• Ο Παναθηναϊκός εξασφαλίζει ουσιαστικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο της Basket League.
  • Αποκτά το πλεονέκτημα της έδρας σε όλη τη διάρκεια των play off.
  • “Χτίζει” ψυχολογία ενόψει της συνέχειας και των κρίσιμων αγώνων που έρχονται.

Απαγορεύεται η αναδημοσίευση του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά, με ενεργό σύνδεσμο (link) προς το TvFreaks.gr