Η Δημοτική Αρχή Ιωαννίνων, προτείνει την από κοινού αξιοποίηση με το Ταμείο Εθνικής Άμυνας, του στρατοπέδου Βελισσαρίου, αντί της διακριτής κατανομής, που επιδιώκονταν στο παρελθόν
Οι όροι που προτείνει η Δημοτική Αρχή περιλαμβάνουν την εκπόνηση μελετών και την κατασκευή υποδομών από τον Δήμο και την Περιφέρεια.
Στην εισήγησή του ο Δήμαρχος τόνισε ότι η συναξιοποίηση θα δημιουργήσει ένα υπερτοπικό τοπόσημο και αναβαθμισμένες περιοχές.
Οι παρατάξεις της αντιπολίτευσης, προτείνουν διαπαραταξιακή επιτροπή που θα προχωρήσει στη διαπραγμάτευση και υπογραμμίζουν τη σημασία της παραχώρησης για την πόλη.
www.ertnews.gr