Από αύριο, Παρασκευή 24 Μαΐου, ξεκινούν οι τριήμερες εκδηλώσεις που διοργανώνουν ο Δήμος Σουλίου και η Περιφέρεια Ηπείρου, για να τιμήσουν την αυτοθυσία του καλόγερου Σαμουήλ και των Σουλιωτών το 1803.
Ολόκληρο το τριήμερο, από τις 09:00 το πρωί έως τις 18:00 το απόγευμα, το κοινό θα μπορεί να επισκέπτεται στο Σούλι την Έκθεση οικογενειακών κειμηλίων και έργων τέχνης, στην οικία Τζαβέλα.
Στις 20:30 της Παρασκευής στο Σούλι θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση με θέμα «Σουλιώτικα πύρινα μονοπάτια-δρώμενα» ενώ θα τελεστεί επιμνημόσυνη δέηση στον Ιερό Ναό του Αγίου Δονάτου στην μνήμη των Σουλιωτών.
Στις 21:00 θα πραγματοποιηθεί λαμπαδηφορία από τον Άγιο Δονάτο ως το χώρο του Βουλευτηρίου και άναμμα του βωμού στο Μνημείο των Σουλιωτών,
Τέλος, θα παρουσιαστεί το δρώμενο: «Σουλιώτισσα Μάνα». Την εκδήλωση θα συνοδεύσει η Φιλαρμονική του Δήμου Ηγουμενίτσας
Τη διοργάνωση των εκδηλώσεων της Παρασκευής έχουν Σουλιώτες του Ομίλου Απόδοσης Τιμών και Ιστορικής Αναβίωσης Σουλίου, υπό την αιγίδα του Δήμου Σουλίου.
![](https://www.ertnews.gr/wp-content/uploads/2024/05/Σούλι-Παρασκευή-1024x766.jpg)
Οι εκδηλώσεις, θα κορυφωθούν στις 26 Μαΐου, με την αναπαράσταση της ανατίναξης του Κουγκίου.
Την Κυβέρνηση αναμένεται να εκπροσωπήσει ο υπουργός Εθνικής Άμυνας, Νίκος Δένδιας.
www.ertnews.gr